Sizin için yazdık

Blog

Dikkat Dağınıklığı

22 Eylül, 2019

Bilen Psikoloji Blog

Çocuklar en kıymetli varlıklarımız. Olsun diye heyecanla beklediğimiz olduktan sonra iyi yetiştirmek için çırpındığımız çocuklarımız. Hasta olduklarında endişelenen, iyi olduklarında birlikte gülümsediğimiz, gözünün içine baktığımız ama kadının çalışma hayatına katılmasıyla birlikte kime emanet edersek edelim gözümüz arkada kalan yavrularımız.

Biz hastalıklardan koruyalım isterken bir de çağın derdi dikkat dağınıklığı çıktı başımıza. Herkes telaş içinde ya benimkinde de varsa diye. Bulduğumuz her yazıyı büyük bir açlıkla okumak dokunsal özellikte yani hareketle öğrenen çocuklarımıza bile ‘DEPH’ teşhisi koymak . Doktor koymasa bile..

Akademik alanda kazanılacak beceriler, gündelik hayatta kazanılan becerilerden daha fazla enerji ister. Yapılandırılmış ortamda ardı ardına sıralanan bilgileri öğrenmek ve bu bilgileri saklamak pek çok bilişsel becerinin ortak hareketiyle mümkündür. Ancak; genellikle okullarda verilen eğitimden faydalanmanın öğrencinin kapasitesiyle ilgili olduğu düşünülür.

Bu genel yargı nedeniyle akademik alandaki başarısızlık; çocuğun düşük kapasitesi ya da çocuğun çalışma alışkanlığının olmamasıyla açıklanır. Her ne kadar son yıllarda okul başarısızlığına bakış açısında değişiklik olsa da hâla pek çok kişi için bilinmezlerle dolu bir konu olmaya devam etmektedir.

Nerden anlayacağız çocuğumuzda dikkat eksikliği veya öğrenme güçlüğü olduğunu anladık ne yapacağız? Öncelikle biz, DEHP dediğimiz dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğunun davranışsal ve eğitim kısmıyla ilgileniyoruz. Psikiyatrlar tıbbi yönüyle ilgileniyorlar. Bilişsel , davranişsal terapilerle  değiştirmek  bizim işimiz ,ilaçla tedavi etmek onların. İkisinin bir arada olmasi ise tercih edileni. Tabii ki tüm anneler ve ana okulu öğretmenlerinin de bu konuda eğitimli olmaları gerekiyor.

Dikkat demek ; odaklanmak ya da algıda seçicilik demek. Dikkat eksikliği ise Çocuklarda dikkat süresinin yaşıtlarına göre daha kısa olması demektir. Çabuk sıkılmak, aşırı haraketlilik,  öğrenme güçlükleri, yavaşlıkla mücadele etmenin ilk yolu ‘Çocuğumuza ne olduğunu öğrenmektir’ Bilgi güçtür. Çocuklarınızı gözlemleyin notlar alin paylaşın. Siz bir Bilene sorun bir Bilen de yanıtlasın.
Aileler bu terimler ve bozukluk ortaya çıkalı panik durumundalar ve benim çocuğumda dikkat eksikliği var mı korkusunu yaşıyorlar. Çocuklara da yaşatıyorlar.Oysa dikkatli anne baba dikkatli öğretmenle çok öncesinde yakalanan sıkıntılar daha kolay atlatılabilecekken kaosa dönüşüyor. Bilgi kirliliği yüzünden inanlar neye ve kime inanacaklarını bilemiyorlar.

Dikkatli bir çift göz ve sevgi dolu bir yürek çocukların  yaşıtlarından farkını anlayacak ,otizmi keşfedecek ,disleksiye dur diyecek, dikkat dağikliğini  ve kaygıyı giderecek güce sahip….